Dedenin Delisi Makbul !

Ben Safranboluluyum. Hani şu evleri ile Unesco Dünya Tarih Mirası listesine giren şirin ilçe.

Pek bir severim memleketimi, her gittiğimde çocukluğumu da yanımda götürür, onunla oynar, konuşur, halini hatrını sorar geri dönerim. Yani benim için Safranbolu candır, ciğere çekilen temiz nefestir.

Safranbolu ile ilgili bendeki en canlı anılardan biri babaannemin bizi eski komşularına götürdüğü zaman gördüğüm, onların evinin önünden geçen arklar. Ne çok eğlenirdim o arklarda.

Ark eskinin yani nüfusun bu kadar çılgın, su kaynaklarının da bu kadar tahrip edilmediği dönemlerin, bahçe sulama sistemleri. Evlerin önünden genişliği yarım metreyi ancak bulan su kanalları geçiriliyor, sebze meyvenizi sulamak için bu kanallardan faydalanıyorsunuz.

Alırdık ceviz kabularını, kağıdı artık gemi olabilecek ne varsa çevrede, atardık arka, sokağın bir başından sonuna kadar geminin peşinde koşardık. Ne macera ama, öyle böyle değil; evlerin girişi için yapılmış eşikler köprü, sokağın sonunda suyun tekrar toplanıp gözden kaybolduğu büyük kanal ise dünyanın öbür ucuna açılan derya deniz…

Günlerden bir gün Safranboludan bahsederken, bu ark mevzusu açıldı ve babama bahçeye ark yapsana Yiğit Alp için dedim. Normalde saçmalama kızım demesi gereken babam tamam dedi. Etrafta en ufak bir su kaynağı olmamak ile birlikte her hangi bir kanal ya da suyu tahliye edeceği bir yer de yok. Süs havuzu mantığı ile yani motor ile suyu devir daim yaptırarak bahçenin bir ucundan bir ucuna ark yapacak…

Deli mi ne !

Ama olsun iyi ki birazcık deli, dedenin delisi makbul bence :)

Seni seviyorum babacım!

dede

Dedenin Delisi Makbul !” üzerine 2 düşünce

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s