Doğadaki Son Çocuk

Richard Luv ‘un yazıdığı Tübitak yaınlarından çıkan “Doğadaki son çocuk” u okurken hani şimdilerde genelde birçok çocuğun ve yetişkinin üzerine yapışı veren eksiklik hissini tanımlayabiliyor insan. Doğa ile giderek zayıflayan, yok olmaya başlamış bağımız.

Şu gerçek ki biz doğanın çocuklarıyız, bunu romantik bir hayal olarak söylemiyorum yanlış anlaşılmasın :) Kısa süre öncesine kadar doğanın içinde yaşayan ve var olan bir türüz.  Anne ve babalarımızın bize göre doğa ile çok kuvvetli ilişkileri var. Günlük hayatlarının, oyunlarının içindeymiş doğa. Biz onlara göre daha şansızız. Ama konu bizden sonraki nesle gelince onların durumu apayrı bir noktada: çoğunlukla doğadan izole yaşıyor.

İşte “doğadaki son çocuk”ta doğadan kopuşu, sonucu ve çarelerini anlatıyor. İnsanın çocuğu kaptığı gibi bahçeli eve taşınası geliyor kitabı okurken.

Tam da bu kitabı tekrar okurken bayram ziyaretine Ayvalık’a gittik. Bahçeli, kendi çapında sebzesini meyvesini yetiştire bilen bir ev, ormana çok yakın, etrafta kedi, köpek, tavuk ve keçi :) gibi bir sürü hayvan var. Yiğit Alp kaldığımız tüm süre boyunca evde geçirdiği zamanı yalın ayak bahçede geçirdi.

Anneannesi ve dedesini gördüğü için daha mutlu olabilir, o yüzden duygu durumunu değerlendiremiyorum bu bahçe tecrübesinde. Ama kesinlikle yaptığı işlere daha uzun süre konsantre olduğu kesin (ki kitap da buna geniş yer vermiş).

Mesela etrafındaki uyaran sayısı enteresan şekilde fazla olmasına rağmen, o hiç kafayı kaldırmadan solucan arayabildi dedesiyle  :)

20140727_073209

20140727_073257

Ya da 3 yaşındaki bir adam için oldukça uzun sayılabilecek bir süre çiçekleri suladı. Teker teker, bizi ıslatmadan, işi oyuna çevirmeden ,son derece ciddi bir şekilde yaptı bu işi.

20140730_045321

20140730_045613

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s