Daha İyi Bir Dünya / Better World Books

Better World Books; bir kitap sipariş sitesi… Ama harika bir site! En azından ben çok sevdim… Öncelikle siz kitap siparişi verdikçe onlar da dünyanın bambaşka bir yerinde kitapla buluşması lüks olan bir çocuğa kitap bağışlıyor… book-for-book-impact Sonra küçük bir ücret karşılığı “carbon balanced” dedikleri yani daha az karbon salınımı sağlayan alternatif yöntemler ile kitabınızı gönderiyorlar…. Kitapların geridönüşümünü ikinci el kitap satışı ile sağlıyorlar…  Eğer standart gönderim isterseniz kargo ücreti ödemiyorsunuz, yurtdışından kitap siparişi vermişseniz yahu ben “shipment” diye bir kitap da almışım da haberim yokmuş dedirtecek kadar para ödendiğini tecrübe etmişsinizdir… Son olarak komikler bir de Mesela ben siparis verdikten sonra bana sipariş verdiğim kitaplardan şöyle bir mail geldi….

Hello Aybala, (Your book(s) asked to write you a personal note – it seemed unusual, but who are we to say no?) Holy canasta! It’s me… it’s me! I can’t believe it is actually me! You could have picked any of over 2 million books but you picked me! I’ve got to get packed! How is the weather where you live? Will I need a dust jacket? I can’t believe I’m leaving Mishawaka, Indiana already – the friendly people, the Hummer plant, the Linebacker Lounge – so many memories. I don’t have much time to say goodbye to everyone, but it’s time to see the world! I can’t wait to meet you! You sound like such a well read person. Although, I have to say, it sure has taken you a while! I don’t mean to sound ungrateful, but how would you like to spend five months sandwiched between Jane Eyre (drama queen) and Fundamentals of Thermodynamics (pyromaniac)? At least Jane was an upgrade from that stupid book on brewing beer. How many times did the ol’ brewmaster have one too many and topple off our shelf at 2am? I know the trip to meet you will be long and fraught with peril, but after the close calls I’ve had, I’m ready for anything (besides, some of my best friends are suspense novels). Just five months ago, I thought I was a goner. My owner was moving and couldn’t take me with her. I was sure I was landfill bait until I ended up in a Better World Books book drive bin. Thanks to your socially conscious book shopping, I’ve found a new home. Even better, your book buying dollars are helping kids read from Brazil to Botswana.

Thermodynamics in dibinde sıkışık tepişik kala kalmış kitap şunlardan biri olabilir bu arada :) No-Biting-9780448425849Counting-Kisses-9780689856587No-Hitting-Katz-Karen-9780448455969 Bu sitenin varlığını montessori mail grubu sayesinde öğrendim, siz de keşfetmek isterseniz http://www.betterworldbooks.com/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s