İstanbul’a Bir de Burdan Bak !

 

Maslak’ta helikopterden çekilmiş bir fotoğraf. Fotoğrafçı Uğurhan Betin.

Kanım dondu, gerçekten kanım dondu, bizim bildiğimiz o güzel İstanbuldan geriye ne kalacak artık kesitiremiyorum.

Bu hikayenin sonu malum, yaşadık biliyoruz değil mi? Kocaman kocaman binaları dikip üç beş hükümete yakın şirket para kazansın diye bu güzelim orman yolun geçmesinin ardından talan edilecek… Tıpkı ikinci köprü yapımından sonra trajik olarak yok olan bölge ormanları gibi. İstanbul’un kalan son ormanları da böylece yok edilecek. Sanırım çılgın proje buydu! İstanbul’da oksijensiz yaşayan bir Türk halkı yaratmak istiyorlar

Daha önce yazmıştım, annelik insanı daha bir muhalif yapıyor diye ben bu şehirde bir çocuk büyütmeyi planlıyorum  ve bu beni bu manzaraya karşı daha da tepkili kılıyor.

 Bu ormansız, ağaçsız, nefes alacak alan kalmayan şehirde  nasıl olacak? Doğadan bu kadar kopuk bir nesil, nasıl sağlıklı büyüyebilir? Cevabı yok malesef. İşte bu yüzden düşündükçe, hergün köprü tarafiğinde İstanbul’a yapılan tecavüzü gördükçe, bazen diyorum oğlun için bas git bu şehirden, ayağı toprağa başı bulutlara değsin.

Tabi kaçmak sadece benim sorunumu çözüyor farkındayım, İstanbul’a olanlar oluyor, Istıranca ormanlarını kemiren bu virus İstanbul’u, Karadenizi, Konya’yı kemiriyor ve doymuyor, durmuyor. Hani ben kaçsamda İstanbul’un ölümcül uru giderek yayılıyor.

Canım bu gün işte sırf bu yüzden çok sıkkın. Bu böyle biline !

Not: Canınızı daha fazla sıkmak istemem ama çocuk gelişimi için doğanın gerekliliği konusunda şu kitaba göz atmanızı şiddetle tavisye ederim.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s