El Ayak Ağız Hastalığı

Öncelikle böyle hastalık ismimi olur… Ve de gelip bizi neden bulur şeklinde bir isyanım var…

Ani ateş ile anladık, sonrasında döküntüler başladı, en yoğun olarak poposunda, sırtında ve ağız içinde var şu ana kadar yani ismindeki gibi seyretmedi bizde…

Hastalığı uzun uzun anlatmayacağım çünkü ciddi anlamda acaba dedirtecek bir hastalık değil, hemen anlayabiliyorsunuz bir terslik olduğunu .

Kısaca; ani yüksek ateş, halsizlik ve döküntüler kesinlikle şüpheye yer bırakmıyor… 4 gun kulukca sureci ve dokulmeler basladıktan sonra da 5 gun hastalıgın seyri devam ediyormuş ortalama. Viral ve solunum yolu ile bulaşan bir hastalık ve malesef  tedavisi semptomik yani hastalığın seyrinin bitmesini beklemekten başka çaresi yok.

Biz bu arada Alp i rahatlatmak için neler yapıyoruz derseniz.

Ateş için  ates dusurucu kullanıyoruz gerekirse.

Rahatlaması icin ise – Alp te malesef dokuntuler cok fazla- Zyrtec kullanıyoruz sabah ve gece yatarken 9 damla  

Ağız içi yaraları için ise doktrumuz yemek yedirmeden 15 dk once aftadur diye bir sprey onerdi, yemek yerken acısını alsın diye, yemekten sonra ise tantum verde  sıkıyorum. Bu iki ilaç da sprey şeklinde ve iki ölçek sıkıyorum her seferinde.

Yemeklerini sıcak vermiyorum zaten yiyemiyor. İstahı cok kapalı oldugu icin acıkcası neyi isterse onu yediriyorum cunku doktor kan sekerini dusurmemizi ozellikle soyledi. Yani Alp bu aralar meyve, sogutulmuş yogurt, soguk erişte, soğuk yoğurt corbası gibi seyler yiyiyor.

Bir de uykusunu istediği yerde istediği şekilde uyuyor, yerine gitmesi için zorlamıyorum. Uykunun bir anahtar noktası da hasta iken ya da bir sıkıntısı var ise yalnız uyuması için asla bırakmıyorsunuz. Sonra yine alışkanlıklarına dönmesi için yardımcı olabilirsiniz ama hastayken asla.

Umarım bununla geçmiş gitmiş olur…

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s