Kaka – “İsmi Lazım Değil” in Doğal Tarihi

İsmi, kapağı “pıst bana bak, ilginç bir kitabım, sen en iyisi aç şu kapağımı bir bak” diyor. Evet bu kitabı ALp ten çok kendim için aldım itiraf ediyorum. Ve haberin olsun okur pek bir kakadan konusu var.

Kitabı bir zoolog olan Nicolas Davies yazmış, resimleyen ise Neal Layton, Can çocuk yayınları Meraklı Kitap’lar serisinden çıkarmış. Kitap gayet bilimsel olmasına rağmen hem anlatımı hem de resimleri ile hiç ama hiç sıkmıyor hatta bittiğinde vay be diyorsun bu kaka da ne derin mevzuymuş.

Önce kitap gayet müspet bir gerçeği hatırlatarak başlıyor ne kadar görmezden gelsek de hepimiz “dışkılıyoruz” yani bebeğinize bunun gayet normal bir durum olduğunu anlatmaya başlamak için harika bir yol… Sonra sizi ufak bir “kaka turu” na çıkarıyor. Bir sürü farklı kaka varmış meğerse, hatta kakaya bakarak her canlı türünü ayırmak mümkünmüş yani bana kaka nı göster sana hangi hayvan olduğunu söyliyim. Ne kadar çok kaka çeşidi olduğunu öğrendikten sonra “cıvık mı lop lop mu ” bir de ona bakıyoruz. Peki kaka ne işe yarar işte kitap ın bir sonraki bölümü bu soruyu uzun uzuuuuun cevaplıyor. Mesela, misk kedilerin toplu tuvaletler vardır ve bunları bir kez  koklayarak müstakbel eşlerini nerede bulacaklarını öğrenirler. İlginç bir sosyaleşme di m? :)

Bu kadar kaka muhabettinden sonra kitap çok iyi bir soruyu cevaplıyor, tüm bu kakaya ne oluyor ? Düşünün bir; dünyada hergün milyarlarca ton kaka üretiliyor. Harika bir geri dönüşüm ve yeniden kullanma hikayesi. En son bilim adamlarının kaka yı inceleyerek neler öğrenebiliyor, onları görüyoruz.  Mesela fosil kakalar binlerce yıl önce yaşayan türleri bize anlatan bir kütüphane aslında…

Kaka nın pek bir faydalı, pek bir doğal olduğunu annelerin, babaların ve de hatta müstakbel sevgililerin (evet aşık olununca kimse kaka yapmayı bırakmıyor)bile kaka yaptığını bebeğimize anlatmak için eğlenceli anneye de vay be dedirten bir kitap bu ismi lazım değil….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s