Çalışan Anne Meselesi

Kadının yeri neresi, ya da illa kadının bir yeri mi olması gerekiyor. Sadece olduğu gibi yaşasa olmaz mı… Yani illa ev ya da iş mi kadının seçeneği. Bunun orta yolu yok mu ? İlla çalışmak için çoçuğunu bırakmalı mısın arkanda o ağlarken kapıdan anne dönücek diye onu teselli edip çıkman mı gerekiyor ?

Aslında bu olanlar eşyanın tabiatına aykırı…Yani bir annenin çocuğunu bu şekilde bırakıp iş gücüne katılması bizim doğamıza aykırı ve bu durum endüstri devriminden sonra ortaya çıkmış bir kavram bence. Ama burdan şu da çıkmasın kadın evde oturur, çocuk bakar etliye sütlüye karışmaz da değil. Bir düşünün daha önce kadın sadece evdemiydi. Mesela tarihte kadın sadece çocuk bakan bir figür mü yoksa hayata karışan, çalışan ama bunu yaparken çoçuğu ile yapan bir figür mü. Evet ikincisi. Yani bu gün bize dayatılan üretmek istiyorsan çoçuğunu evde bırak, sen işe git ancak bu şekilde olur bu işler tamamen modern hayatın kumkuması. Yani insan bebeğinden uzak kalmadan da çalışabilmeli.

Kadın ile erkek çok farklı . Bir adamın baba olması ile bir kadının anne olması bambaşa… Çalışma hayatında da bu göz önüne alınmalı, tabi bazı sivri zekalar buna itaraz edebilir ama burda durum kadın erkek meselesinden ya da pozitif ayrımcılıktan çok, bir ülkenin gelecek nesillerinin nasıl yetiştirileceği ile ilgili… Yani sinrden sekiz olmuş, koşturmaktan beyni dönmüş, iş yerinde erkek çalışanlar ile eşit  olmaya çalışan bir kadın nasıl her şeyden sıyrılıp hiç bir şey yokmuş gibi çocuğu ile sakince vakit geçirebilir ve bu çocuk bu stresi hisetmez mi, bir de böyle baksak bu duruma…

Ben bu çalışma şartları konusuna  8 Mart sebebi ile takmış bulunuyorum hadi hayırlısı :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s