Katı Gıda evet Gerçekten Katı :)

6. ay geldiğinde pek bir heyecanla katı gıdalara geçtik. Her hafta yediklerine yeni bir şeyler ekliyoruz. Yeni sebzeler, yoğurt , peynir… Onun yeni tatları ilk kez tadışını seyretmek çok keyifli. Önce kısa bi rağzında geveleme evresi , sonra beğeniğ beğenmemesine göre değişen surati. Nasıl meraklı nasıl heycanlı birşeyler tatmaya.

 Bazen ona bakarken düşünüyorum, büyürken hayata karşı duyulan bu heyecanı kaybetmek ne kötü. Mesela hangimiz yeni bir tat karşısında bu kadar dikkat kesilip bu kadar heyecanla bekliyoruz onu yemeyi… Neyse bu tamamen başka bir yazının konusu

Tabi katı gıdaya geçiş sadece böyle neşe içinde keyifle olan bir durum değil, bir de bu işin öbür yüzü var. Yani yenen yeni lezzetlerin vücuttan çıkışında yaşşanan sorun kısaca ve bildiğimiz tabiri ile kabız .

 Öncelikle bebeğinizin katı gıdaya geçtikten sonra kabız olması normal bir durum değil evet çevrenizde olur ya fitil koy rahatlar diyenler olursa onları pek dinlemeyin bu durumun üstüne gitmeniz gerekiyor ve bunun doğru yöntemi fitil değil. Tabi ben tüm bunları yine doktorumuzdan öğrenmiş bulunuyorum ve kendisine bir kez daha minnet duyuyorum. Şimdi efendim biricik evladının bağırsak sorunlarını yeni çözmüş bir anne olarak ben aşağıdaki gibi çözdüm bu işi , belki sizin de işinize yarar.

  • Önce sebze lapasının içeriğinden patates ve havucu çok ama çok azaltıyorsunuz. Sadece biraz tat versin diye azıcık ilave ediyorsunuz hepsi bu..
  • Mevsime göre kabak, enginar, bamya ve ıspanak gibi yeşil sebzelerin oranını artırıyorsunuz.
  • Eğer tartı kilosu iyiyse ve düzenli bir şekilde kilo alabiliyorsa prinç unundan hazırladığınız muhallebiyi vermeyi bırakıyorsunuz. Evet doğru tahmin prinç de kabız yapıyor.
  • Tüm bunları yaptınız hala sorun çözülmedi ise duphalac şurup kullanmaya başlamanın zamanı geldi demek oluyor ama kullanımı biraz farklı ; artan dozlar şeklinde kullanıyorsunuz. Mesela ilk gün sabah 1 ölçek (bu arada bir ölçek = bir tatlı kaşığı) , akşam 1 ölçek, 2. Gün sabah 1 akşam 2 , 3. Gün sabah 2 akşam 2, 4. Gün sabah 3 akşam 2, 5. Gün sabah 3 akşam 3 ta ki bebeğiniz ishal olana kadar dozu artırıyorsunuz, ishal olduğu dozda durup bu sefer birer birer azaltmaya başlıyorsunuz.  Bir dozda artık bebeğiniz normal muhallebi kıvamında kaka yapmaya başlıyor. İşte o doz bebeğiniz için uygun doz demek oluyor , o dozda 9 aya kadar doktor kontrolünde devam ediyorsunuz. Neden 9. ay derrseniz iki sebebi var bir bağırsağındaki faydalı bakteri oluşumu büyük oranda tamamlanmış oluyor, iki yürümek veya emeklemek sayesinde bağırsak hareketleri kolaylaşıyor.

Umarım katı gıdaya geçişte kabızlık gibi bir dertle tanışmazsınız ama tanışırsanızda çözümü var, bebeğinizin kaka yaparken çektiği sıkıntı biliyorum ki sizi çok üzüyor ama dedim ya çözümü var…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s