Büyüme Atakları

Bebeğinize uyku eğitimi verdiyseniz bu artık uykusuz geceler yok demek değil. Yani sanmayın ki kırk yılda bir hasta olursa uykusuz kalacaksınız. Kısaca demem o ki her deliksiz uyuduğunuz geceyi minnetle karşılayıp, bakalım yarın nasıl olacak psikolojisi ile yaşayın…

Uykuyu bozan yeni bir faktör : büyüme atakları. Bu aslında tam olarak adının karşılığını vern bir kavram. Bebeğiniz iki ila yedi gün süren bu zamanda hızlı bir şekilde büyüyor.  Büyüme atakları sırasında daha çok kaloriye ihtiyaç duyduğu için daha çok emmek istiyor. Uyku düzeni bozuluyor – mesela biz iki gecedir ayaktayız –  ve huysuzlaşıyor. Uzmanların önerisi bu dönemde bebeğinizi daha çok besleyin ve onun ihtiyaçlarını karşılamaya özen gösterin. Yani gece ağlayarak uyandığında onu kucağınzıza alın sakinleştirin ve yapabiliyorsanız yatağına koyup uyuması bekleyin. Yapabiliyorsanız diyorum çünkü bizim ufaklık iki gecedir kucağımdan indiği an basıyor yaygarayı. Malesef kucağımda uyutuyorum.

Bu büyüme atakları denen hadise kimi uzmanlara göre gayet belirli sürelerde yaşanıyor- 3. hafta, 6. hafta, 3. ay ve 6. ay gibi – ama bazılarına göre ise her bebeğe göre deişiyor ve -sıkı durun- 2 yaşına kadar yaklaşık 11 kez oluyor :)

Bebeğiniz bu durumda ise iyi haber kendinizi çaresiz hissetmeyin o şu anda tam da sizin bütün dualarınızda istediğiniz gibi sağlıklı bir şekilde büyümekle meşgul ve bu sırada sizin ilginize ihtiyacı var o kadar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s