Ferber Yöntemi 6 Gündüz Uykusu

Gelelim gündüz uykusu meselesine ….

Öncelikle geceye göre biraz daha farklı bir durum. Şöyleki bebeklerde bizim gibi uyku döngüsü yaşıyorlar. Yani bir döngüyü bitirdikten sonra kısa bir uyanıklık yaşıyıp diğer döngüye başlıyorlar. Gece eğitiminde amaç kendi kendine uykuya dalmasını öğretmenin yanısıra bu geçişi de başarmasını sağlamak. Gündüz eğitimin  de ise bir döngüyü tamamlaması yeterli yani en azından bence yeni bir döngüye başlamasını için bebeği zorlamaya gerek yok.  3 aylık bir bebeğe 45 (bir döngünün ortalama süresi bu) dakikadan 3 gündüz uykusu ve 30 dakika akşam kestirmesi yetiyor.

Gündüz eğitimi sistematiği ise geceye benziyor. Yine geceye benzer ama daha kısa bir rutin uyguluyorsunuz. Mesela odanın perdelerini kapatıp, ninni cd sini açıyorum ve 5 dakika gece yaptığım masajın kısa bir versiyonunu yapıp iyi uyukular diledikten sonra bebeğimi yatağa bırakıyorum.  Sonra işin en zor kısmı yani bekleme kısmı başlıyor. Burada kritik nokta bebeğinizin 30 dakika ağlamasına müsade ediyorsunuz. 30 dakikada uyumaz ise “Demek yorgun değilsin hadi günümüze devam edelim” gibi bir şey söyleyebilir ve bebeğinizi alıp odadan uzaklaşabilirsiniz. . Bir sonraki uyutma çabası 30dk-1saat sonra olabilir ya da kendinizce belirlediğiniz bir sonraki uyku vakti ne zaman ise o zaman deneyebilirsiniz. İlk günler biraz uyku vakitleri kayabilir, hatta gece ağlamaya tekrar başlayabilir bunlara hazırlıklı olun durum kontrol altında. Bir de önemli not aksam 4 den sonraya kalan uykularda ağlatmadan eski yöntemleriniz ile yapıyorsunuz ama mümkünse emzik vermeyin.

Biz de durum nasıl oldu derseniz. İlk gün bebeğim sadece günün son uykusunda ağladı gece biraz yatırıken huysuzlandı. İkinci gün ise durum zirve yaptı ve her uyku öncesi 5 ile 10 dakika arası ağladı akşam yine bir miktar huzursuzluk vardı. Bu gün yani 3. gün ise ağlama süreleri düştü ve gece uyturken yine eskisi gibi hiç ağlamadan uyudu. bakalım sabah nasıl olacak …

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s