Ayşe Öner Semineri

Ayşe Öner   ücretsiz bebeğim olacak seminerleri düzenliyor. Hem onunla tanışmak hem de bebek bakımı hakkında fikir edinmek için iyi bir fırsat.

İki gün süren bir seminer ilk gününde hamilelik, doğum ve emzirme, ikinci gününde ise bebek için evde alınması gereken güvenlik önlemleri, günlük bakım ve ilk yardım konuları işleniyor.

Öncelikle kesinlikle yaptığı işe hakim ve çok iyi bir konuşmacı. Uzun süre (4 saat) ilgiliyi üzerinde tutabiliyor ve sıkmıyor.

Benim inandığım felsefenin biraz dışında bir yaklaşımı var. Normal doğumda suni sancı, epidural anestezi ve epizyotomi gibi müdahaleleri gayet olabilir karşılıyor. Halbuki bu müdahaleler normal doğumu “doğal doğum” olmaktan çıkarıyor. Özellikle epizyotomiyi olması gereken bir  rutin gibi anlatması beni rahatsız etti. Ayrıca doğumun fizyolojik detayları üzerinde bu kadar kafa yormak beni çok tatmin etmedi. Evet, kesinlikle o sırada vücudumda olacak değişiklikleri bilmem gerekiyor ama bunu en ince ayrıntısına kadar öğrenmek istemiyorum. Bunun yerine enerjimi bedenimi ve ruhumu doğuma hazırlamaya harcamak istiyorum.  Tabi bu benim kişisel tercihim o yüzden başkalarının tercihi tam tersi de olabilir :)  Ama beni en çok rahatsız eden şey sponsor ürünlerinin bu kadar altının çizili şekilde tanıtılması. Çatlak oluşumunun Allahın emri olduğunu bunun önleyecek tek çözümünde sponsor firmanın kremi olduğunu bu kadar vurgulaması tanıtımın biraz dozunu kaçırdı. Zaten oraya gelen insanlar belirli bir duygusal değişim içinde, bedenlerindeki değişime alışmaya ve birçoğu da bununla barışmaya çalışırken böyle bir mesaj verilmesi bana biraz alttan vurmak gibi geldi. Hani bir nevi hedef kitleye çok acımasız bir saldırı. Tamam, biliyoruz vücut çatlakları olabilir ama bu kadar da gözümüze sokmasanız da olur ama dimi :))

Gelelim bu gerçekten işime yarar, kitabı alsam mı dediğim kısımlara. Doğru nefes ve doğru itme konusu ve bunun için yapılması gereken alıştırmalar üzerinde çok durdu ve çok detaylı anlattı. Ayrıca hamilelik egzersizlerini de çok basit bir dille ve yine çok detaylı bir şekilde açıkladı. Kitabında da bu iki konu uzun uzun anlatılmış ve bolca resim var. Hamilelikte bir egzersiz programına gitmiyor iseniz bence bu kitap işinize yaracaktır hatta gidiyorsanız ve evde de bir şeyler yapayım diyorsanız ki diyin :)) hareket berekettir yine işinize yarar… Bebek bakımı konusunda ise çok işe yarar şeyler anlattı tabi bu benim gibi yolun çok başında ve bebek bakımı konusunda henüz çok bilgisi olmayan birinin görüşleri.

Sonuç olarak sakin, kendisini dinletmesini bile tatlı bir hatun size hamilelik ve bebek bakımını sıkmadan anlatıyor… Dediğim gibi beni rahatsız eden şey, doğum ve hamilelikteki bazı korkuları istemeden olsa beslemiş olması oldu. Bunun dışında bebek bakımı için iyi bir rehber gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s