Doğal doğum

Sezaryeni bir doğum şekli olarak hiç düşünmedim. Öğrendiğim ilk andan itibaren doğumum doğal olacağını düşündüm. Buna karar bile vermedim. Çünkü bence buna karar vermeye çalışmak çok saçma. İşler yolunda gitmezse, anne ya da bebeğin sağlığı tehlike altında ise sezaryen yapılır bu karar verilebilecek bir şey değil ki.

Gel gör ki Türkiye de işler bu şekilde yürümüyor tabii ki… İnsanı hayrete düşürür şekilde bin türlü sezaryen bahanesi var. Benim şu ana kadar duyduklarım.

  • §             Bebeğin iri olması
  • §             Annenin çatısının dar olması
  • §             Bebeğin yukarıda olması
  • §             En vahimi ise annenin bu şekilde planlaması

Bu sonuncusu beni gerçekten çok şaşırtıyor. Yaşanan şey bir mucize ve bir mucizeyi planlamaya çalışmak bana çok yanlış geliyor. Evet, farkındayım doğal doğum zor da olabilir, hazırlanmış olmak kolay olmasının garanti etmiyor ama zor da olsa, bebeğinle birlikte yapacağın ilk eylemi yaşamak için, onu annesinin sıcaklığından yine annesinin sıcacık göğsüne çıkarmak için, onu doğurmayı hissetmek içi değmez mi?

Bebeğim ve ben doğal müdahalesiz doğumu hak ediyoruz. Ve bebeğime ilk hediyem herhangi bir sağlık sorunu yaşamadığımız takdirde onu doğal yollar ile dünyaya getirmek olacak…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s